Ženy vyhrály krajské kolo MČR družstev, muži na druhém místě

Krajské kolo MČR družstev se tentokrát konalo na domácím bazéně v Mladé Boleslavi. Ačkoli se sestava domácího týmu měnila ještě den před zahájením, poprali se s tím plavci nad míru dobře a výsledkem bylo první místo A-týmu žen a druhé místo A-týmu mužů z jedenácti klubů v obou kategoriích. Špatně si nevedla ani naše dvě “béčka”, ženské skončilo na osmém místě a mužské na šestém (dokonce před Kladnem). Bodově si náš klub také znatelně polepšil oproti loňskému roku.
Ženský A-tým nasbíral celkem 14073 bodů, což je zlepšení o 1700 bodů oproti loňské sezóně. Největší příděl bodů (2086) naplavala tradičně Natálka Tužilová, ačkoli byla dost vzdálená od svého maxima na většinu disciplín. Těsně za ní (o pouhé tří body!!) skončila Simona Šindlerová, která předvedla neskutečnu formu a její premiéra v ženském A-týmu vyšla výborně. Nad 2000 bodů se dostala ještě Kristýna Čanaky (2013 bodů) a těsně pod touto hranicí skončila Tereza Výmolová (1975 bodů). Návrat do A-týmu po dlouhých 18-ti letech zažila vytrvalkyně Blanka Grulichová (naposled v A-týmu 26.1.2002), na světě byly tehdy pouze dvě plavkyně z “áčka” – Kateřina Tancmanová a Natalie Stránská, a byl jim jeden rok 🙂 . Ve štafetách ženské “áčko” nenašlo soupeřky a skončilo dvakrát první. Na 4x100m VZ se štafetě ve složení Šindlerová, Čanaky, Výmolová, Tužilová, podařilo po třech letech překonat oddílový rekord časem 4:06,16. Rekord na 4x100m PZ však stále odolává, již dlouhých 24 let. Ženský B-tým byl také plný odhodlání a kvalitních výkonů. Své tom může vyprávět Anna Kozmérová, která i přes tréninkové manko a studium na VŠ odjela tyto tratě: 200m prsa, 200m motýlek, 50m VZ, 200m PZ a dvě štafety. Obdobně na tom byla i Radka Brabcová, která pár měsíců po porodu nastoupila na 200m motýlek a časem 3:00,01 ukázala soupeřkám, že pořád umí. Pěkné výkony předvedla i Eva Svobodová, která díky tréninkům s Blankou v rezervě podržela B-tým především na kraulové tratě a získala pro B-tým nejvíc bodů. Bodově nejhodnotnější výkon za B-tým byl 100m VZ v podání Daniely Havelkové. Nejstarší členkou naší výpravy pak byla za “béčko” Markéta Pekárnová. Příklad by si z toho měla vzít především trenérka Lenka Cibulková, která mohla veteránkám ušetřit některé “lukrativní” tratě.
Mužský A-tým skončil druhý se ziskem 13124 bodů za prvním Berounem. Tahouny mužského týmu byli opět Jirka Janovský a Michal Lhotka. Jirka získal nejvíce bodů z celého našeho týmu (2126), a to na prsové a polohové tratě, Michal získal 2033 bodů na jeho oblíbené a ostatními nenáviděné tratě (200m motýlek, 400m PZ, 1500m VZ a 400m VZ). Premiéru v A-týmu zažil Jakub Turek, který opět posunul hranice žákovských oddílových rekordů na 100m i 200m prsa, první závody družstev v A-týmu prožili i Jakub Mittner, David Pekař a Michal Bednář. Veteráni Hoferek a Bucha se proti sobě postavili na 50m VZ, úspěšnější byl starší a zkušenější Honza Hoferek, který tak dal svému mladšímu kolegovi alespoň impuls začít znovu trénovat. Obě mužské štafety skončily na třetím místě. Mužský B-tým měl ve svých řadách nejstaršího plavce závodů – Martina Bruchu, který vyzkoušel po delší době 400m VZ a zvládl. Nejvíce bodů pro mužské “béčko” zajistil David Verner (1550), který po vzoru svého staršího bratra naplavával body na vytrvalostní tratě. Za zmínku stojí také výkony Filipa Švásty, který i když byl v B-týmu, několikrát porazil své kolegy z “áčka” na sprintérské tratě.
V celkovém pořadí týmů v České Republice se ženy umístily na krásném 12. místě z 84 týmů, muži pak skončili 21. z 86 týmů. B-tým žen skončil celkově 47. a mezi B-týmy osmý. Mužský B-tým skončil celkově na 41. místě a mezi “béčky” devátý. Do dalšího kola se kvalifikuje nejlepších 32 družstev, budeme tedy držet palce ženám i mužům v semifinále, které se bude konat za necelý měsíc v Praze.