Velká cena Chomutova 2015

Do Chomutova se sjela plavecká elita republiky na první závody v zimní sezóně, které byly i pro starší ročníky, startovalo celkem 322 plavců, dorazila i celá plavecká reprezentace, takže o konckurenci bylo postaráno. Mezi nejlepšími nesměla chybět ani naše esa z Mladé Boleslavi, složená z pětice plavců: Honza Černík, Jirka Janovský, Radek Šitera, Adéla Bolková a Petra Zemanová.

Páteční odpoledne se plavaly sprinty na 50m ve všech stylech. Za zmínku stojí dva osobní rekordy Honzy na 50m znak (28,01) a 50m volný způsob (24,74), kde skončil na pátém a osmém místě, umístění na kraula pak ještě o jedno místo vylepšil v sobotním finále. Výkony ho natolik vyčerpaly, že sobotní program už byl pro něj ve volnějším tempu. Petra s Adélou si to rozdaly na 50m prsa, kde byla rychlejší Petra a osobním výkonem potvrdila vzrůstající formu na tento styl.

V sobotu byl program zahájen dvoustovkou prsa, kde získal Jirka desáté místo a vylepšil si náladu po pátečních sprintech. Poté Radek na královskou disciplínu 100m volný způsob atakoval hranici jedné minuty, těsně mu však unikla, kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby naplnlo využil krátkého bazénu a vyplavání. Po obědě nastoupil na start dvojnásobně dlouhé kraulové trati s cílem porazit mladší kolegy – Honzu a Jirku na jejich 200m polohový závod. Časem těsne nad dvě minuty a dvacet sekund nastavil laťku vysoko a už jen čekal, jak dopadne zbytek závodů. Jako první šel na start Jirka a osobním výkonem 2:15,91 dal jasně najevo, že míří vysoko. Honza startoval po něm, delfínový a znakový úsek měl v součtu o vteřinu rychlejší jak jeho oddílový kolega, ale pak přišel jeho “oblíbený” prsový úsek, kde v druhé části hledal sám sebe a po sedmivteřinové ztrátě doplaval s celkovým časem 2:22,0. Holky pak uzavřely program soubojem na 100m prsa, kde plavaly v přímém souboji vedle sebe. Na favorizovanou Adélu dolehlo vysoké tréninkové vytížení související s kilometráží na začátku sezóny a s Petrou, která nedala soupeřkám v rozplavbě šanci, těsně prohrála, Petra osobním výkonem 1:25,51 obsadila sedmé místo, Adéla pak osmá.

Celkový dojem se závodů, které byly první zkouškou v zimním plánu, byl vesměs pozitivní a určitě příjemně překvapil trenéra Honzu Muzikanta, který vše sledoval na dálku, jelikož se účastnil kurzu trenérů. Doufejme, že naši plavci naváží a i vylepší své výkony v další části sezóny.