V Mladé Boleslavi se přepisovala historie plaveckého sportu

Ještě nikdy se boleslavskému klubu nenaskytla šance, pořádat závody MČR. Víkend 3. -4. 12.2016 vše změnil.
181 nejlepších závodníků ze 75 plaveckých oddílů z celé České republiky, se utkalo v rámci Zimního mistrovství ČR staršího žactva právě ve městě automobilů.

Dlouhé a náročné přípravy této prestižní akce, přinesly zasloužené ovoce. Velmi pozitivní ohlasy se nesly celým závodním víkendem a to jak ze strany zúčastněných klubů, tak i z fanouškovských ochozů, které byly po celou dobu zcela zaplněny.
Slavnostního zahájení se chopil člověk z nejpovolanějších, náměstek primátora města Mladá Boleslav Mgr. Michal Kopal, který svým uvítacím proslovem symbolicky protnul startovní pásku Mistrovství České republiky.

Mezi elitu nejlepších plavců ročníku 2003 se dokázali probojovat tři plavci z pořádajícího klubu. Kristýna Čanaky, Šimon Fišer a Daniel Čančík. Bohužel hned po ranním rozplavání se musel Šimon Fišer vzdát svého snu o účasti na domácím mistrovství a z důvodu zranění ramene odstoupil ze šampionátu.

31273547372_472a9286fd_z

Kristýna Čanaky byla největší boleslavskou nadějí na umístění v TOP10. Jakékoliv umístění v první desítce by bylo bráno jako velký úspěch. Kristýna se ukázala jako velká bojovnice a svými výkony jistě potěšila svého trenéra Zdeňka Nováka. Jejím hlavním stylem je znak. Na distanci 200 metrů dokázala ve svém osobním rekordu dohmátnout jako 6. Kratší znakařskou trať na 100 metrů prolétla v dalším maximu a skončila 8. Asi největší překvapení bylo 12. místo z kraulařské trati na 800 metrů. Ze svého starého času dokázala ukrojit neuvěřitelných 13 vteřin. Ale ani 15. místo z 200PZ není pro naši závodnici zklamáním.

Daniel Čančík se kvalifikoval na dva starty. Jeho účast na MČR je velkou vzpruhou pro jeho další posun vpřed, protože za poslední rok dokázal téměř neuvěřitelný výkonnostní skok a právem okusil chuť velkých závodů. A premiéra to nebyla špatná. Osobní nejlepší čas na 200Z ho řadil na 15. místo celkového pořadí. Druhý pokus byl na 200VZ a Daniel jej dokončil jako 24., kde těsně atakoval svůj osobní rekord.

Celý víkend se nesl v duchu krásných sportovních výkonů, pocitů štěstí při vítezstvích, ale i smutku při prohrách. Organizátoři závodů ve spolupráci s městem Mladá Boleslav a Městským bazénem udělali vše pro hladký průběh tohoto plaveckého svátku a zaslouží si jen slova chvály a to i za angažování moderátora celého mistrovství, kterým byl Jan Smetana z redakce sportu České televize. Jeho zkušenosti a profesionalita dotvořily obraz Mistrovsví České republiky na které se bude dlouho vzpomínat.

Michal Čanaky

Kompletní výsledky ze závodů jsou ke stažení zde.

Snímky od našeho fotografa, Jakuba Fiedlera (tímto mu mnohokrát děkujeme), najdete zde.