Postřehy z Olympiády dětí a mládeže – O. Křížek

IX. Letní olympiádu dětí a mládeže jsem sledoval očima bývalého trenéra plavců AUTOŠKODY MLADÁ BOLESLAV pozorně a s velkým zájmem. Bohužel jen z televizní obrazovky. K ní mě přikovala tropická vedra, jež panovala na všech olympijských sportovištích v Liberci i Jablonci nad Nisou. Lehcí atleti, cyklisté, ale také basketbalisté, volejbalisté a stolní tenisté bojovali s horkem statečně a bez reptání. Nejlépe se s nezvykle těžkými klimatickými podmínkami vypořádali plavci – ve vodě se přece jenom osvěžili.

Předesílám, že pokud budou číst moje následující postřehy trenéři, činovníci oddílu, rodiče, případně plavci, prosím, aby vzali v úvahu moji pozici – obrazovka televize zkresluje. Zkušení trenéři AŠMB provedou podrobnou a odborně precizní analýzu vystoupení svých svěřenců…

Moje poznatky nejsou směrodatné a zavazující. Tady jsou:
1. Zařazením 6 závodníků AŠMB do reprezentačního družstva Středočeského kraje ocenila nominační komise nejen jejich výkonnost, ale též práci trenérů a péči oddílu o přípravu mladých plavců.
2. Olympionici AŠMB patřili podle mého názoru k předním oporám krajského reprezentačního družstva – Natálie Tužilová potvrdila medailovým ziskem své přední postavení v ČR mezi staršími žákyněmi, obdivuhodná je její všestrannost. Michal Švásta vyplaval 2 medaile na znacích – velmi pěkný startovní skok, poloha těla, rytmická práce paží. Slabší závěr. Plaval rychleji než na republikovém šampionátu. Jakub Mittner se představil jako technicky zdatný znakař – stříbro je zasloužené. David Verner startem na náročné motýlové dvoustovce ukázal charakter a naznačil, že v budoucnu by mohl uspět na nejtěžší kombinaci 200motýl-1500kraul. Stříbro doslova a do písmene vydřel!
3. Olympionici AŠMB předvedli technicky kvalitní plavání ale – všichni, včetně Tužilové, mají co zlepšovat. Trenér je povinen do každé tréninkové hodiny zařazovat technická cvičení v potřebném rozsahu – v oddíle mezi trenéry bloudí skripta a DVD z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, dokonce i australský!!? Osobní trenér N. Tužilové nesmí zapomenout, že následující sezona ovlivní její přípravu na MEJ (Mistrovství Evropy Juniorů) 2020 a 2021!
4. Příznivci mladoboleslavského plavání si určitě všimli při televizních přenosech dalšího prvenství modrožlutých barev – Tužilovi, zvláště fandící maminka, se stali bezkonkurenčními „hvězdami“ – kameraman měl oči jen pro ně. Většinou lichotivé zjištění!

Blahopřeji všem medailistům za předvedené výkony a děkuji jim za nejkrásnější dárek k 95. výročí vzniku sportovního plavání ve Veslařsko-plaveckém klubu Mladá Boleslav a k 45 letům plaveckého oddílu TJ AŠMB. Škoda, že naopak současné vedení oddílu se generálce na blížící se sté výročí vyhnulo i přesto, že plavci a činovníci tří generací mají v živé paměti poslední setkání, jež připravil Ing. M. Prskavec. Bylo nezapomenutelné!

O. Křížek, bývalý trenér

Kompletní výsledky plavců středočeského kraje