Mladá Boleslav hostila 36. Mezinárodní letní mistrovství ČR Masters v plavání

Poprvé v historii našeho města se v prostorách bazénu na Štěpánce konalo tento víkend již 36. Mezinárodní letní mistrovství ČR Masters v plavání. Vrchol sezóny pro všechny plavce-veterány si nenechalo ujít 64 klubů nejenom z celé ČR, ale i z Polska a Slovenska. Na start se postavilo přes 200 závodníků a samozřejmě nesměla chybět ani domácí výprava.

Celá akce již začala o den dříve v pátek, kdy se v půl osmé večer konala beseda se světovým rekordmanem Rudolfem Šmerdou a medailistou z MS Vlastimilem Havlíčkem na téma „Jak se udržet na vrcholu v každém věku“. Závodníci inspirování besedou ze sebe celý víkend vydávali maximum, a kdo byl přítomen, byl svědkem několika nových českých rekordů napříč všemi věkovými kategoriemi. Kdo není zběhlý v závodech Masters, tak jen pro informaci – veteránem se stává plavec, který dosáhl 25 let, jednotlivé kategorie jsou pak po pěti letech. Nejstaršímu plavci bylo dokonce 92 let! To je důkaz, že plavat můžete opravdu v každém věku.

Národní šampionát veteránů se nesměl obejít i bez mladoboleslavské výpravy, která dorazila ve složení: Brabcová, Brucha, Grulichová, Hoferek, Janovský, Pekárnová, Šitera, Tomšů. Největších úspěchů dosáhl Jiří Janovský, který překonal hned tři české rekordy kategorie 30-34 let na tratích 800m volný způsob, 100m znak a 400m polohový závod, k nim přidal ještě dvě celková vítězství na body napříč kategoriemi, dvě druhá a dvě třetí místa. Ve své kategorii byl pak jasně 6x zlatý. Jan Hoferek předvedl z našich bodově nejhodnotnější výkon na 100m volný způsob, což mu vyneslo druhé místo v absolutním pořadí, ve své kategorii skončil 2x zlatý a 2x stříbrný. Blanka Grulichová byla tahounem ženské části týmu, nejlepší umístění v absolutním pořadí pro ni byl bronz na 800m volný způsob, v její kategorii to znamenalo jasné zlato. Markéta Pekárnová dorazila až na nedělní program, ale vynahradila si to osobním rekordem a zlatu medailí v kategorii na 50m prsa, což je v jejích 40ti letech úctyhodný výkon. Martin Brucha skončil nejlépe čtvrtý. Radka Brabcová a Aneta Tomšů doplnily ženské družstvo pouze ve štafetách, nutno však podotknout, že Radka se postavila na start v osmém měsíci těhotenství! Předseda našeho oddílu Radek Šitera doplaval dvakrát první ve své kategorii, ovšem je třeba zdůraznit, že celé závody působil v roli hlasatele a vytvořil nenahraditelnou atmosféru na bazéně nejen pro všechny závodníky.

Velké díky patří nejen všem závodníkům, ale především rozhodčím, veřejnosti, fotografům, našim sponzorům a partnerům: Městskému bazénu v Mladé Boleslavi, městu Mladá Boleslav, plaveckému oddílu Mladé Boleslavi a Českému svazu plaveckých sportů, Středočeskému kraji a společnosti ŠKO-ENERGO, bez kterých by tato prestižní akce nemohla být uspořádána. Doufejme, že bude víc takových akcí, které reprezentují Mladou Boleslav a české plavání jako takové.

Ke stažení: Kompletní výsledky