Michael Švásta a Jakub Mittner hvězdami Letních pohárů v plavání

Mladá Boleslav prožila další ze série svých plaveckých premiér. Letní pohár 10. letých se ve městě automobilů objevil vůbec poprvé.

Naplněné tribuny boleslavského bazénu byly svědkem dvoudenních soubojů nejlepších závodníků z Čech (Morava pořádá svoji část mistrovství). Domácí klub reprezentovalo deset plavců ročníku 2007.
Podle očekávání a podle vynikající formy z kvalifikace, byl za největší hvězdu považován Michael Švásta. Prognózy o medailových hodech se potvrdily. Michael si z domácího šampionátu odvezl dvě zlaté, tři stříbrné a jednu bronzovou individuální medaili. To vše ve svých osobních rekordech.

David Verner též ve svých letošních maximech, dohmátl pro dvě stříbrná a dvě bronzová umístění. Ve svých dvou zbývajících startech dosáhl na desáté místo celkového pořadí. Stal se po Michaelovi druhým nejlepším plavcem boleslavského družstva.

První a zároveň poslední dívka, která si odvezla domů cenný kov, byla Eliška Flodrmanová. Stříbrná medaile bude jistě největším úspěchem v její dosavadní kariéře. I další čtyři závody doplavané v TOP10 jsou dalším Eliščiným úspěchem.

Magická hranice úspěchu je právě první desítka absolutního pořadí. Z Auto Škody na tuto metu dosáhli ještě čtyři plavci. Magdaléna Škodová skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě v disciplíně 50Z. Daniela Havelková si rezervovala osmou a devátou příčku (50P, 100VZ). Karolína Štěpánková dohmátla devátá na 400VZ a Pavlína Paurová dokončila svůj závod na 50VZ jako desátá. Další plavci z domácího oddílu Ondřej Hašlar, Lada Máková a Jan Hoferek se pohybovali většinou ve druhé desítce startovního pole.

Vypadá to, že porazit jakoukoliv štafetu z Mladé Boleslavi, je pro všechny soupeře nemožné. Mladou Boleslav nelze v kolektivních startech porazit. Tratě 4x50VZ a 4x50PZ se staly znovu kořistí kvarteta Daniela Havelková, Pavlína Paurová, David Verner a Michael Švásta. Ke dvěma zlatým kovům hnala boleslavské plavce plná tribuna fanoušků, kteří si víkendové závody užili se vší medailovou parádou.

Poděkování patří organizátorům z Mladé Boleslavi, všem rozhodčím, vedení plaveckého bazénu a městu Mladá Boleslav za stálou podporu tohoto krásného sportu. Ale hlavní díl pochvaly musí být samozřejmě směřován k plavcům, kteří dokázali prodat vše, na co je v jarní části sezóny trenéři Auto Škody připravovali.

O rok starší závodníci ročníku 2006 si dali závodní dostaveníčko v Plzni. Právě Plzeň byla hostitelem Letního poháru 11. letých. I do „města piva“ vyslala Auto Škoda sedmičlennou výpravu svých reprezentantů. Jako po celou jarní sezónu i zde byla největší medailová tíha na plaveckých ramenou Jakuba Mittnera. Jakub se na vrchol sezóny připravoval velmi poctivě. Dvě zlata, dvě stříbra a dva bronzy (Jakub to chtěl mít kompletní😊) jsou toho přesvědčivým důkazem. Znovu potvrdil svoje výsostné postavení v této kategorii a znovu potěšil všechny přítomné příznivce z Mladé Boleslavi.
To Radek Juhás svoji stříbrnou medailí na 50M určitě překvapil své nejbližší okolí a potvrdil, že je výborným motýlkářem. Ve stejném plaveckém stylu na stometrové trati přidal ještě krásné šesté místo.

Do výsostné společnosti TOP10 se dostal i Jakub Turek, který skončil jen těsně za vysněnou medailí na čtvrtém a pátém místě (100P, 200P). Poslední, který se může pochlubit touto splněnou metou se stal Bruno Brejcha, který dohmátl na devátém místě na 50VZ. Kryštof Zouhar, Matyáš Líbal a Eliška Tancmanová si odvážejí umístění od druhé desítky a to spolu se zkušenostmi, které budou čerpat v dalších svých závodech.

První letošní část sezóny se neodvratně chýlí ke svému konci. Ještě nás čeká Olympiáda dětí a mládeže v Brně, kde máme dvě želízka v ohni (Natálie Tužilová, Kristýna Čanaky) a MČR dospělých na venkovním bazénu v Podolí, kam se také chystá početná skupina plavců z Mladé Boleslavi. Poté už můžeme odstartovat letní zasloužené prázdniny.

Michal Čanaky

Kompletní výsledky z Poháru 10letých v Mladé Boleslavi ke stažení zde.
Kompletní výsledky z Poháru 11letých v Plzni ke stažení zde.