Boleslavští plavci vítězili na MČR masters

O víkendu se konalo v České Lípě historicky první zimní mezinárodní Mistrovství ČR v plavání, na kterém nesmělo chybět ani naše boleslavské družstvo, které přijelo v účasti dosud nevídaném. Celkem hájilo naše barvy 19 závodníku – 14 mužů a 5 žen, což náš oddíl na republikovém mistrovství nepamatuje. Kvantita doplněna kvalitními výkony nakonec našemu družstvu přinesla v celkovém součtu 44 umístění na stupních vítězů, šesté místo z 26ti oddílů a 11 titulů mistra ČR.

Sobotní dopolední program byl zahájen nejdelší disciplínou zimního klání, kterou byla 400m volný způsob. Na start nastoupil Honza Hoferek společně s Radkem Šiterou. Favorizovaný Honza nakonec nevydržel očekávání a po „přepáleném“ startu už jen doplavával. Chuť si spravil až odpoledne na 100m volný způsob, kde oplatil Radkovi nepovedenou čtyřstovku a pokořil hranici jedné minuty. Z dopoledne stojí za zmínku i druhé místo Michala Krouského na 200m prsa, což se nakonec ukázalo jako dobrá volba disciplíny, navzdory jeho počátečnímu váhání. Na nejkratší motýlový sprint se dočkala cenného kovu také Radka Krajová, bronzem získala svoji vůbec první medaili na republikovém mistrovství, věříme, že příště to ještě vylepší. První půlden byl završen štafetami žen a mužů na 4x50m volný způsob, kde pro nás ženy ve složení Krajová, Pravdová, Vaňková a Grulichová vybojovali zlaté medaile. Muži nezůstali pozadu a naše tři štafety vybojovaly dvě zlaté a jednu stříbrnou.

V sobotu odpoledne zahájily program smíšené štafety na 4x50m volný způsob, kde jsme v nejmladší kategorii osadili druhé místo za Univerzitou Brno a o kategorii výš třetí místo za Neptunem Masters a Slavií Plzeň. Po štafetách následoval nejkratší znakový úsek na 50m. V něm začal své zlaté tažení náš nejzkušenější plavec a zároveň předseda oddílu – Petr Vaněk, který později přidal další dvě zlaté a stříbro z dopoledne. Bronz na této trati přidal také bývalý úspěšný znakař a matador kulturistiky – Martin Hlinský. Nejvíce očekávaný souboj však přišel na 200m motýlek, kde proti sobě nastoupili Jakub Lechner, Honza Muzikant a Radek Šitera. Jakub Lechner zvolil netradiční delfínovou skladbu disciplín a nakonec pro sebe získal třetí místo. Trenér dorostu a dospělých, taktéž plavec v jedné osobě – Honza Muzikant, po vedení, které trvalo 175 metrů, neustál zátěž této zrádné tratě a dojel nakonec druhý, vyhrál Radek, který si nechal síly nakonec. Po nejdelším motýlovém úseku následovala prsařská trať na 100m, v ní se mimo jiné představil náš historicky nejúspěšnější plavec – Leo Stránský, který nakonec slavil své první vítězství na veteránském mistrovství. Na řadu poté přišel 100m volný způsob. Nejrychlejší z našich v této královské disciplíně byl Jakub Velda, který pro sebe urval stříbro ve své kategorii. Radek, který sice neoslnil časem pod hranicí jedné minuty, svoji kategorii vyhrál a jeho medailová sbírka na konci závodů (4 zlaté a 2 stříbrné) byla z našich závodníků největší. Nejlepšího umístění se zde dočkal i naprostý nováček oddílu – Martin Brucha, bez velkého očekávání vyplaval stříbro ve své kategorii a překvapil tím nejen sám sebe. Z žen byla na kraulovém sprintu dominantní Blanka Grulichová, která nezastavitelným tempem dojela taktéž stříbrná. Posledním individuálním závodem soboty byl 200m polohový závod, kde suverénně vyhrál nejen časem ale i v kategorii Jiří Janovský, následovaný motýlkářem Štěpánem Šetkem z Neptunu a svým trenérem Honzou Muzikantem. Tečkou za druhým půldnem byly smíšené štafety na 4x50m polohový závod, kde jsme v nejmladší kategorii vyhráli zlato.

Nedělní program přinesl opět pěkné výkony našich borců. Na 50m prsa svedli souboj Jirka s brněnským Eduardem Ullmannem, kde slavil vítězství Jirka a oplatil tak svému soupeři zaváhání ze sobotní stovky. Na bronzový stupínek vítězů pak vystoupl Stanislav Hejl, který si tak po dlouhých letech oprášil svoji v minulosti velmi úspěšnou prsařskou kariéru. Následně se po nejdelší znakové trati na 200m, kde mimo jiné náš předseda dominoval ve své kategorii, přišel na řadu nejrychlejší plavecký úsek – 50m volný způsob. Na ten se postavilo z našich řad 7 mužů a 3 ženy. Mezi muži byl z našich nejrychlejší Jakub Velda, kterému uniklo zlato o pouhou půlvteřinu, bronz pak získal Jan Bucha. Závěrem individuálních disciplín pak byl tradičně polohový úsek, tentokrát na 100m. Mezi ženami startovaly Míša Pravdová a Aneta Vaňková. Aneta skončila čtvrtá a Míša, která brala bronz, se stala medailově nejúspěšnější plavkyní z našich řad. Mezi muži pak obsadili v nejmladší kategorii první tři místa naši závodníci. Bronz získal Honza Muzikant, stříbro vyplaval Michal Krouský a vítězství v této disciplíně, stejně tak jako téměř třetinu všech získaných bodů našeho oddílu ze závodů, slavil Jirka. Tečkou za nedělním programem a celými závody byla štafeta na 4x50m polohový závod. Ženské kvarteto Pravdová, Mařanová, Krajová a Grulichová opět předvedlo své kvality a vyhrálo v nejmladší kategorii. V té mužské pak naše řady získaly zlato a stříbro v kategorii nejmladších a bronz získali starší.

Vystoupení našich nejstarších plavců určitě zasluhuje uznání, nejen po stránce výkonnostní, ale i organizační ze strany našeho vedení, kdy se podařilo přivézt zpátky mnoho bývalých plaveckých es, které stále mají co ukázat v rámci svých věkových kategorií, tak i mimo ně. Doufejme, že svou reprezentací Mladé Boleslavi na poli nejlepších plaveckých veteránů budou inspirací pro stejně kvalitní (i lepší) výkony svých mladších kolegů.