Zimní mistrovství ČR dospělých a dorostu

Nejrychlejší plavci z celé republiky se sjeli do Plzně, kde byl vrchol letošní plavecké sezóny – zimní mistrovství České republiky. Startovalo celkem 483 plavců ze 78 klubů. Díky dobře zvládnuté přípravě se z našeho družstva dokázalo kvalifikovat celkem 5 závodníků. Reprezentovat naše město a náš oddíl odjeli pod taktovkou trenéra Jana Muzikanta závodníci Jan Černý, Jan Černík, Jiří Janovský, Michal Lhotka a Petra Zemanová.

První ze čtyř plaveckých dní sebou přinesl pěkný souboj na 100m polohový závod mezi Jirkou a Honzou Černíkem, rychlejší byl Honza o půl vteřiny, radost mu však nezůstala dlouho, neboť hned druhý den na dvojnásobně dlouhé trati obdržel od svého oddílového kolegy, který skončil dvanáctý mezi dospělými, přes 10 sekund a zůstal tak za hranicemi svých očekávání. Petra skončila 17. v závodě na 50m prsa v kategorii starších dorostenek, ale kvůli zranění ramene nemohla jet na 100%. O něco lépe plaval Michal Lhotka na svoji hlavní disciplínu – 400m volný způsob, kde po vydařené první polovině trati podcenil druhou dvoustovku, což nakonec stačilo na osobní maximum o 3 desetiny a 18. místo mezi mlašími dorostenci, ambice byly ale mnohem větší. Janek Černý se na čtyřstovku také kvalifikoval, ale bohužel to byl jeho nejslabší závod. Zlom přišel o disciplínu později na 100m motýlek, kde si udělal osobní maximum a posunul se na druhé místo v oddílových tabulkách časem 1:01,73 před Petra Fellera. Historický zápis však přišel hned na to, kdy se naši muži poprvé účastnili štafetového závodu na 4x50m polohový závod na mistrovství České republiky dospělých. Bylo z toho nakonec pěkné 17. místo a oddílový rekord 1:53,92 (znak – Jan Černík: 28,40, prsa – Jiří Janovský: 31,62, motýlek – Jan Černý: 27,69 a kraul – Michal Lhotka: 26,21).

Ve druhé polovině závodů vyplaval Honza 15. místo mezi dospělými na 50m znak pěkným časem 28,40. Petra skončila na 50m motýlek stejně jako na prsa 17. a sezóna pro ni bohužel končí. Její návrat očekáváme na doporučení lékaře nejdříve za tři měsíce, až bude zdravotně v pořádku. Jirka mezi nejstaršími doplaval na nejdelší prsařské trati čtrnáctý, ale sliboval si lepší čas, to si však spravil v samém závěru závodů na 100m znak, kde si vytvořil osobní maximum. Nejlépe si vedl Janek na 200m motýlek, kde zaplavaným časem 2:16,13 pokořil své maximum a tím pádem posunul i hranici oddílového rekordu, který nedávno překonal, zároveň skončil 14. v kategorii staršího dorostu. Osobák si zaplaval i na 400m polohový závod na samém konci závodů, čímž naše výprava zakončila své působení v plzeňském bazéně. Sice jsme nepronikli mezi elitní desítku nejlepších plavců, ale dojem ze závodů byl po nabraných zkušenostech nakonec pozitivní a v červenci nás opět čeká další mistrovství ČR, tentokrát na dlouhém bazéně v Pardubicích.