Mistrovství světa masters – Budapešť

V uplynulých týdnech byli všechny oči plaveckého světa upřeny do budapešťských vod, kde probíhalo mistrovství světa v plavání, na které navázal i světový šampionát masters. S celkovým počtem přes 20 tisíc individuálních startů se jednalo o největší plaveckou akci v historii. Mezi světovou špičku masters se kvalifikovala i desítka plavců z Mladé Boleslavi: Blanka Grulichová, Radka Krajová, Barbora Mařanová, Markéta Pekárnová, Jan Bucha, Martin Brucha, Jan Hoferek, Jiří Janovský, Martin Pokorný a Radek Šitera. Jednalo se o největší výpravu z oddílů z ČR. Na medailové pozice se sice dostat nepodařilo, ale do elitní dvacítky se naši plavci probojovali hned několikrát a bylo k vidění i mnoho “osobáků”.

Z našich žen dosáhla nejlepšího umístění letošní čerstvá česká rekordmanka ve své kategorii – Markéta Pekárnová, která dohmátla 16. na trati 50m prsa časem 38,67. Největší výkonostní progres byl k vidění u její oddílové kolegyně Blanky Grulichové, která si svá letošní maxima vylepšila v řádech vteřin a přibližuje se tak k časům svého mládí. Společně s Radkou a Bárou pak na štafety obsadili 15. a 16. místo. Mezi muži doplaval nejlépe Jirka Janovský, který na 400m polohový závod časem 5:06,02 obsadil 11. místo, čímž o 4 příčky vylepšil své nejlepší umístění oproti ME v Londýně. Kvalitní výkon byl k vidění i u Honzy Hoferka na 100m volný způsob – 26. místo časem 58,25 a Honzy Buchy na 50m volný způsob – 25,68. Martin Pokorný zaznamenal ve štafetě velmi kvalitní mezičas na 50m prsa (33,43), který bohužel nedokázal zopakovat v samostatném závodě. Radek Šitera si zlepšil své maximum na 100m motýlek (1:06,52) a dokazuje, že osobní rekordy lze dělat v každém věku. Nejstarší člen výpravy Martin Brucha sice nedoplaval v předních pozicích, ale MS pro něj bylo cennou zkušeností. V závěrečných dnech šampionátu pak přišel nejcennější výkon, a sice ve smíšené štafetě na 4x50m volný způsob, kde čtveřice (Bucha, Janovský, Krajová, Grulichová) obsadila deváté místo v nejmladší kategorii, o dvě příčky níže se pak umístili i v polohové štafetě ve složení (Krajová, Janovský, Mařanová, Bucha). Mladoboleslavská výprava na sebe upozornila v dobrém světle a byla i osobně pozvána zástupcem jihokorejské výpravy na mistrovství světa v Jižní Koreji, které se bude konat za dva roky v Gwangju. Zda-li naváží na své výkony napoví i očekávané mistrovství evropy konané za rok v září ve Slovinsku, kam se doufejme dostane minimálně stejně početná výprava jako letos.