MČR dospělých a dorostu v Plzni za účasti mladoboleslavských es

Závěr sezóny, zúčtování s rokem minulým a ukončení celoročního snažení, to vše se již několikátým rokem táhne s plzeňským bazénem, kam se na předvánoční klání sjede elita celé ČR. Mistrovství České republiky dospělých a dorostu pohostila více než 70 klubů a téměř 500 závodníků.

Mistrovství se nemohlo obejít bez přítomnosti mladoboleslavského klubu, který vyslal do bojů hned 8 závodníků (Hašlar, Janovský, Máková, Mittner, Stránská, Šindlerová, Turek, Verner), aby předvedli, jak zúročili celoroční práci pod taktovkou trenéra Jana Buchy a jeho asistenta Michala Suchého. Vzhledem k tomu, jak kvalitní výkony předváděli mladší svěřenci o víkendu minulém, dalo se předpokládat, že i starší kolegové na ně naváží, což se podařilo.

Začněme výčtem toho, jak plavaly mladoboleslavské ženy. Simče Šindlerové stačil ke kvalifikaci na vrchol sezóny pouze jediný závod – krajský přebor, který se konal na domácí půdě. Ačkoli její vystoupení začalo diskvalifikací na 50m volný způsob, z dalších čtyřech startů přivezla 3 osobní rekordy a dala na počáteční neúspěch zapomenout, stojí za připomenutí, že jakožto člen trenérského štábu nemá tolik času na svůj osobní trénink, snad jí tedy forma vydrží i do budoucna. Lada Máková startovala na všech znakařských tratích, z jejích třech startů proměnila hned dva v osobní maxima, na dvousetmetrové trati se dostala poprvé pod hranici 2:30 časem 2:28,57. Naše nejzkušenější účastnice závodů Natka Stránská plavala svou klasiku – prsařské sprinty na 50m a 100m. Na 50m distanci se jí podařilo nejprve překonat své osobní maximum z minulého zimního mistrovství o 15 setin, aby ho pak následně ještě vylepšila v semifinále, jeho hodnota je nyní 34,15 a na oddílový rekord jí chybí pouhých 7 setin.

Ani muži nezaháleli, nejstarší mužský účastník celého mistrovství ČR Jiří Janovský nastoupil na trať 200m prsa, kde se napříč rozplavbami opět utkal se svým oddílovým kolegou Jakubem Turkem, svému o 18 let mladšímu spoluplavci znovu předvedl, že na této trati i v pokročilém věku rozhodují zkušenosti, ačkoli po ostřejším startu docházely ke konci síly, dokázal svého mladšího kolegu vyškolit. Časem 2:26,51 skončil mezi dospělými 12., celkově 31. Jakub ale rozhodně neztratil chuť bojovat, a i navzdory zdravotním komplikacím, které ho na závěr sezóny provázely, se na trati 50m prsa umístil ve finále staršího dorostu na 9. místě. I v dalších tratích, kde nastoupil, skončil těsně za svými osobními maximy. Další Jakub, tentokrát Mittner, měl podobný problém, kdy den před závodem onemocněl, nicméně se nenechal touto skutečností zastavit a nastoupil ke čtyřem tratím. Nejlépe se mu vedlo v závodě na 400m volný způsob, kdy skončil v kategorii staršího dorostu 5. a celkově 13., šlo tak o nejlepší absolutní umístění z našich plavců, za zmínku též stojí jeho výkon na 50m volný způsob – 24,34, kdy zaostal pouze setinu za oddílovým rekordem Radka Vodičky. Tři účasti v semifinále dorostu si užil Ondra Hašlar, konkrétně na tratích 50m volný způsob, 50m prsa a 100m prsa. Čas na 100m prsa 1:05,20, znamenal v mladším dorostu páté místo, osobní rekord a zároveň na setinu stejný čas, kterým drží jeho starší kolega Jakub Turek oddílový rekord. Pro vytrvalce Davida Vernera byla sedmička šťastné číslo, jelikož skončil sedmý v mladším dorostu na 400m, 800m i 1500m volný způsob, čas na 400m byl jeho maximem o téměř 4 vteřiny.

Kromě individuálních tratí nastoupili naši dorostenci i na tři štafetové závody, kde při každém startu vylepšily nejlepší časy klubu, nejlepšího umístění dosáhla smíšená štafeta na 4x50m PZ, která se dostala do elitní dorostenecké desítky. Složení štafety (Máková, Turek, Mittner , Šindlerová) a její čas 1:54,04.

Plavcům a trenérům blahopřejeme ke skvělým výkonům! Dík patří i organizátorům závodů, kteří zastřešují zimní MČR již několikátým rokem. Závěr sezóny se povedl, a doufejme, že i v té příští plavci navážou na své úspěchy a nepřestanou makat.