Letní soustředění v Polsku očima trenéra Honzy Hoferka

Letní soustředění proběhlo na konci prázdnin v krásném městě Poznaň v Polsku. Počasí se vydařilo a většinu času bylo opravdu teplo a slunečno. Ubytování bylo hotelového typu v moc pěkném hotelu vzdáleném cca. 15 min. pěšky od bazénu. V hotelu byla též zajištěna plná penze formou bufetu. Jídlo bylo opravdu výborné a výběr byl od snídaně až po večeři opravdu pestrý, takže každý mohl najít to, co má rád a co mu chutná. Vždy byl dostatek masa, příloh, ovoce a zeleniny a také tekutin (voda, džusy, mléko…). Personál hotelu byl ochotný a vstřícný.

Absolvovali jsme dva „výlety“ do města. Jeden s výkladem trochu za poznáním a druhý volnější s cílem nákupu suvenýrů a dárků.

Sportovní část soustředění probíhala v areálu Cityzen Poznaň. Jedná se o velký komplex sportovišť, do kterých spadá i pro nás stěžejní bazén. Výcvik probíhal každý den v několika blocích a v několika různých výkonnostních skupinách. Soustředění se účastnily také dvě dívky z dorostenecké reprezentace pod vedením p. Brtníka.

Hned na začátku byli plavci rozřazení do několika skupin, kterým se individuálně věnovali trenéři polského klubu. V dopolední části byl první vždy trénink v bazénu a následovala suchá příprava. V odpolední části tomu bylo stejně. Klub Cityzen byl na nás perfektně připraven a trenérské zajištění bylo opravdu výborné. Na bazéně se dětem vždy věnovalo několik trenérů nebo starších plavců a na suchou dle zaměření byl vyčleněn vždy zkušený trenér, který vedl trénink.

Po prvním tréninku jsme však zjistili, že soustředění dle Poláků bude zaměřeno hlavně na technické plavání, a proto jsme byli nuceni provést malé změny. S p. Brtníkem jsme vyčlenili několik plavců, kteří po zbytek soustředění trénovalo dle našich osnov (se zaměřením na rozvoj techniky, ale zároveň s cílem větší kilometráže).

V rámci tréninků byl odplaván kontrolní test 2 km u vybraných plavců a zároveň i motiv 8 x 200 nohy kraul. Plavci se většinou snažili, ovšem prázdninová pauza byl hodně poznat na výkonnosti. Do mnoha tréninků také vstupovali polští plavci jako přímí účastníci, takže naši plavci se mohli srovnávat a soutěžit. Technická cvičení prováděná po dobu soustředění byla vesměs zaměřena na polohu těla ve vodě a hlavně na protažený a dlouhý maximální záběr!

Suchá příprava probíhala v areálu bazénu, kde byla k dispozici velká tělocvična, posilovna, tatami, veškeré načiní a nářadí, míče apod. Vesměs všechna cvičení byla zaměřena na koordinaci pohybu a soustředěnost. Z velké části šlo o práci a „hry“ s míči různých velikostí. Házení, koulení, střídání rukou ve dvojici, trojici či skupině. Moc pěkné a namáhavé cvičení bylo také na pomůckách trick board. Jedná se o balanční pomůcku, na které se procvičuje nejen tělo, ale i mozek☺ Spousta cvičení je k dispozici na youtube. Osobně jsem vyzkoušel, koupil domů a mohu jen doporučit! V odpoledních cvičeních bylo také zařazeno kompenzační cvičení pod dohledem reprezentačního fyzioterapeuta. Ten byl také po celou dobu k dispozici všem plavcům, čehož hojně využívali.
Osobně si myslím, že plavci mohli za ten týden pochytit spoustu užitečných věcí, jak v bazéně, tak na suchu, zejména v kompenzačních cvičeních.

Klub Cityzen je kolébkou plavání v Poznani a je to zde také vidět. Plavání, ale i vše ostatní, je zde na velké úrovni. Všichni zde mají velice profesionální přístup. Pro obrázek trenérem v klubu se může stát pouze člověk, který je mistrem Polska v plavání, cyklistice, atletice nebo třeba triatlonu, v závislosti na zaměření. Klub má určitou filosofii, která od základu rozvíjí člověka od raného dětství nejen po stránce plavecké. Jsou zaměření především na všestrannost. Příprava u nich proto neprobíhá pouze stylem bazén a nějaká suchá. Jsou zaměřeni na běh, cyklistiku, triatlon (hlavní trenér se účastnil tří Ironmanů na Havaji a pro zajímavost při své výšce asi 160 cm plaval v těchto závodech 3,6 km okolo 48 minut) míčové hry, ale například také lezení, sebeobrana, karate. Součástí jejich přípravy jsou i umělecky zaměřené činnosti, z nichž jedné naši plavci měli také příležitost se zúčastnit. Každý, kdo chce v klubu trénovat, musí podepsat, jak jsem pochopil, jistý kodex, či pravidla, se kterými souhlasí a buď je dodržuje, nebo dostane stopku.

Tréninkový koncept je u nich nastaven trochu jinak než u nás. Sezónu mají rozdělenou podstatně rozdílně. Jedou v devítitýdenních cyklech, kdy první je technický (a proto bylo soustředění nastaveno takto), zde nenaplavávají, ale soustředí se na techniku. Hodně se zde soustředí na techniku záběru a uchopení vody. Protažený a dotažený maximální záběr. Jak jsem pozoroval spousta polských plavců neplave moc vzhledně, ale je vidět, že se dokáže maximálně soustředit právě na záběry.

V další fázi naplavávají, ale tím stylem, který by zde asi neuspěl. Jsou totiž schopni týdně naplavat až 100Km! Nutno podotknout, že i polští plavci chodí do škol, kde se učí stejně jako naši plavci. Na rozdíl od nich trénují třeba i v sobotu. No, nevím, nic o přetrénování jsem zde od nikoho neslyšel.

Naši plavci zde měli opravdu jedinečnou příležitost poznat, jak to chodí jinde. Snad si někdo z nich zapamatoval, že před každým tréninkem je potřeba se dostatečně rozcvičit a po tréninku zase protáhnout. Já jsem byl po celou dobu soustředění spíš svědkem toho, že si to zapamatovat nechtějí… Bohužel. Co jim člověk neřekne, neudělají. Bylo smutné pozorovat, že rozcvičení je automatické asi jen v české reprezentaci… Rozhlédněte se u nás na bazéně, kteří plavci a co dělají sami od sebe a co ne… Kdo je plaveckým vzorem pro mladší…?

Jen krátce slova kritiky. Děti mají opravdu strašné stravovací návyky. Při pohledu do jejich talířů jsme mnohdy jen nevěřícně kroutili hlavami. A to jsme dělali, že neslyšíme jejich komentáře nad jídlem, které jim bylo nabízeno. Další věc je velká nedisciplinovanost při suchých přípravách. V bazéně to docela šlo. Na některých dětech bylo vidět, že je to nebaví a hodně to dávali najevo. Neustále jsme rodiči nabádáni k motivaci plavců, ale ruku na srdce, motivace nelze naučit, tu v sobě člověk musí mít. A když někdo nechce…

Za mě osobně velký dík manželům Pekařovým, kteří udělali, co se týče soustředění, opravdu maximum! Také dík všem zúčastněným trenérům a plavcům.

Jan Hoferek