Boleslavští plavci jsou znovu na vítězné vlně

V Mladé Boleslavi se po odchodu čtyř vynikajících plavců na sportovní školy do Plzně dlouho spekulovalo, zda tento odchod ovlivní výkony a výsledky plavců oddílu Auto Škody. Právě skončený víkend, kdy se právě ve městě automobilů konal Zimní přebor Středočeského kraje ročníků 2003 – 2005, našel na tyto spekulace odpověď. Celkem 56 medailí je výsledek, který vrací Mladou Boleslav znovu na místo nejvyšší.

Ročník 2005, který se o víkendu představil jako nejmladší, je letos velmi silná kategorie a podle dosažených výsledků se domácí plavecký tým nemusí strachovat o svoji budoucnost.
Hlavní hvězdy jsou Natálie Tužilová a momentálně hostující Mikuláš Rudolf Cogan. Oba prošli celým víkendem bez porážky a oba překonali neoficiálně české rekordy (rekord je platný jen na závodech, kde měří Omega). Natálie jako je již pravidlem měla osm startů a tím pádem i osm zlatých medailí. Neoficiální český rekord překonala na trati 100PZ. V tabulkách zůstane zatím zaznamenán čas, kterým je držitelkou právě Natka.

Mikuláš Rudolf Cogan se na individuálních tratích postavil na blok celkem sedmkrát a i on vybojoval sedm zlatých. Na tratích 1500 VZ a 100M dosáhl nejlepšího času v historii ČR ve své kategorii, ale stejně jako Natka si na zapsání rekordu musí počkat na „Omegu“.

O pravidelném posouvání oddílových rekordů je již zbytečné mluvit, protože jejich časy tyto rekordy mění s železnou pravidelností. Rekordní časy Mikiho se zatím do klubových statistik nepíší, protože je v pozici hostujícího plavce.

Další úspěšní plavci kategorie 2005 a to nejen v posledním závodě jsou Klára Horáková, která vybojovala tři stříbrné kovy a potvrdila svoji vynikající výkonnost. Karolína Maršíková, jenž svojí bojovností vytěžila stříbrnou medaili na trati 200Z a dokázala, že znak je její TOP disciplína, ve které se zlepšuje týden od týdne. Michal Bednář a Filip Nýdrle shodně doplavali na třetím místě a domů si odvezli bronzové medaile.

Slabší kategorie ročníku 2004 zachraňuje Alžběta Nováková (shodou okolností oslavila v neděli svůj svátek). Bětka v silné konkurenci dokázala zaplavat skvělé závody a odměnou jí bylo jedno stříbro a dva bronzy. V tomto ročníku se drží na špici již několik let a ze své výkonnosti neustupuje.

O rok starší plavci, pro které to byl poslední Krajský přebor, protože příští rok přestupují do vyšší kategorie mladšího dorostu, se v Mladé Boleslavi představili ve velmi silné sestavě.
Jakub Jetel se po přestupu z plaveckého oddílu SKP Nymburk stává hlavní hvězdou ročníku 2003. Neustále zlepšuje svoje časy na kraulových, znakových a motýlkových tratích. Právě z těchto stylů si odvezl celkem pět zlatých, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Postupně se zapisuje i jako leader boleslavských rekordních časů.

Daniel Čančík se neuvěřitelnou vervou dere na vrchol a dohání Jakuba na všech tratích. K jeho vyrovnání mu stále trochu chybí, ale díky tomu pracuje se skvělou motivací. V neděli zakončil Zimní přebor s bilancí třech stříbrných a třech bronzových medailí. I on přepisuje oddílová maxima a zapisuje se do oddílové historie.

Kristýna Čanaky prožila také velmi úspěšný víkend. Její sada medailí čítá jednu zlatou, pět stříbrných a jednu bronzovou. Týna je pravidelným dovozcem cenných kovů a v Mladé Boleslavi přesvědčila, že svojí bojovností dokáže vyhrávat i ztracené závody. Její všestrannost je ceněna právě v polohových závodech.

Tereza Výmolová svojí vytrvalostí potvrdila, že není dlouhodobě na předních pozicích náhodou. Její výsledky jsou znovu výborné a zlato, stříbro a tři bronzy jsou vynikající vizitkou její práce.
Ale ani Karolína Šímová, Tina Podzimková, Šimon Fišer a Eva Svobodová neodvedli špatné výkony. Jejich umístění v TOP 5 bylo samozřejmostí a medailové pozice již nejsou tak vzdáleny. Všichni se snaží dát plavání maximum a výsledky se dříve nebo později musí dostavit.

Psát o úspěšnosti štafet Mladé Boleslavi, je jako psát o perpetuum mobile. Je nekonečná. Štafeta děvčat ve složení Natka Tužilová, Týna Čanaky, Terka Výmolová a Bětka Nováková dokázala vytěžit z mladoboleslavského bazénu zlatou a stříbrnou medaili. Štafeta chlapců, kterou tvoří Dan Čančík, Šimon Fišer, Jakub Jetel a Miki Cogan zvítězili v obou svých startech. Mixové kvarteto Týna Čanaky, Kuba Jetel, Natka Tužilová a Miki Cogan nenašlo též přemožitele a dvě zlata byla naprosto zasloužená. Vše doplnila čtveřice mixu vedená v zápise jako Auto Škoda „B“, která ve složení Terka Výmolová, Šimon Fišer, Bětka Nováková a Dan Čančík, dokázala dohmátnout jako druhá v závodě 4x50PZ právě za „áčkovou“ štafetou z Mladé Boleslavi.

Úspěšné plavce po oba dva dny pečlivě sledovala trenérka Ivana Davídková, která má před sebou nelehký úkol, připravit plavce na vrchol zimní sezóny. Obrovské trenérské zkušenosti jsou její hlavní devizou a proto všichni věříme, že vše dopadne podle jejích představ a cílů.

Velký plavecký zážitek podtrhla skvělá připravenost boleslavských organizátorů, kteří znovu potvrdili, že závody v Mladé Boleslavi jsou již jako tradičně na nejvyšší možné úrovni. Tradiční boleslavský moderátor plaveckých závodů Honza Smetana odvedl opět vysoký standard a i on se přičinil o pohodový průběh sportovního víkendu.

Michal Čanaky

Kompletní výsledky naleznete zde.